Staff Directory


Name (Hyperlink to Email)

Department 

Andrew Allegro

Special Education

Zachary Allen

English Language Arts, Cluster 1

Hend Altalli

World Languages

Heidi Baildon-Rass

ESL

Kerry Boudreau

Instructional Assistant

Beverly Brackett

Instructional Assistant

Laurie Brackett

Administrative Assistant/Computer Operator

Macullen Byham

Strings Director

Edward Cafua

Mathematics, Cluster 5

Anne Marie Cardillo

Administrative Assistant/Guidance Secretary

Holly Carroll-Cachimuel

World Languages

Annemarie Carey

Instructional Assistant

Abby Casey

Chorus/Theatre

Thomas Cloherty

Special Education LTS

Christopher Cochran

Reading Specialist

Ashley Cohen

Guidance Counselor, Grade 8

Miguel Colon

School Resource Officer

Kara Concesion

English Language Arts, Cluster 2

Tegan Condon

Science, Cluster 6

Mary Connolly Sullivan

Special Education

Shane Carreiro

Special Education

Christopher Cotreau

Instructional Assistant

Jessie Daigneault

Science, Cluster 1

Jason DelPorto

Assistant Principal

Meg DiDuca

Special Education

Aine Dirrane

LTS Library Media

Kendal Donase

Social Worker - LTS

Brian Donato

Special Education

Nicole Dube

Health

James Duffy

Special Education

Margaret Ferguson-Maltzman

Science, Cluster 2

Ellen Fitanides

Humanities

Penelope Giannakopoulos

Evaluation Team Chair

Sheila Gilmartin

ESL

Megan Griffin

Special Education

Ruth Henry

World Languages

Thomas Johnson

Physical Education

Jason Kaplan

Instructional Assistant

Lauriann Kelland

Social Studies, Cluster 1

Deborah Kelly

Special Education

Kathleen Kiernan

Special Education

Debra King

Reading

James Kirkcaldy

Humanities, Cluster 3

Karen Kline

Humanities, Cluster 6

Angela Kuzemczak

World Languages

Michelle Laracy

Nurse

Kerri Lorigan

Humanities, Cluster 4

Matthew Loughran

Career and Technical Education

Karen MacAulay

Science, Cluster 4

Amy Magill

Special Education

Stacy Mahoney

Guidance Counselor, Grade 7

Aram Manoukian

Mathematics, Cluster 6

Donna Martin

Principal

Philip Martin

Mathematics, Cluster 4

Christopher McDermott

Social Studies, Cluster 2

Lisa McDonagh

Humanities, Cluster 4

Shannon McLaughlin

Physical Education

Patty Menton

Instructional Assistant

Sam Morris

Humanities, Cluster 5

Ann Palermo

Mathematics, Cluster 1

Zara Rix

ESL

Rachel Sadkowski

World Languages

Justin Schmidt

Makerspace

Morgan Schneider

Fine, Applied, and Performing Arts

Laura Shock

Humanities, Cluster 6

Swathi Sivasubramanian

Math, Cluster 3

Daniel Skop

Humanities, Cluster 5

Amanda Skypeck

Guidance Counselor, Grade 6

Magen Slesinger

K-12 Fine, Applied and Performing Arts Coordinator

Heather Smith

Science, Cluster 3

Laurie Smith

Instructional Assistant

Christine Sorenson

Special Education

Kellie Spillane

Reading

Karen Stern

Fine, Applied and Performing Arts

Alison Tammaro

Mathematics, Cluster 2

Erica Vazquez

School Psychologist

Diane Welton

Speech and Language Pathologist

Elissa Willoughby

Science, Cluster 5

Elisheva Zuckerberg

Reading